• Outstanding Artist
    David B., Epileptic (Pantheon), Babel (Drawn & Quarterly)
  • Outstanding Anthology or Collection
    Diary Of A Mosquito Abatement Man by John Porcellino (La Mano)
  • Outstanding Graphic Novel
    Persepolis 2: The Story Of A Return by Marjane Satrapi (Pantheon)
  • Outstanding Story
    Dogs and Water by Anders Nilsen (Drawn & Quarterly)
  • Promising New Talent
    Andy Runton, Owly (Top Shelf Productions)
  • Outstanding Series
    Finder, Carla Speed McNeil (Lightspeed Press)
  • Outstanding Comic
    Or Else #1 by Kevin Huizenga (Drawn & Quarterly)
  • Outstanding Minicomic
    Phase 7 by Alec Longstreth (Self-published)
  • Outstanding Online Comic
    The Perry Bible Fellowship by Nicholas Gurewitch
  • Outstanding Debut Award
    Will You Still Love Me If I Wet The Bed? by Liz Prince (Top Shelf Productions)

2005 Ignatz Award Nominees

The Ignatz is a festival prize awarded at SPX to recognize outstanding achievement in comics and cartooning. A panel of cartoonists developed the ballot listed below, which was then voted on by SPX attendees at SPX 2005. Recipients were announced at the Ignatz Awards on Saturday, September 24th, 2005.

Outstanding Artist
David B., Epileptic (Pantheon), Babel (Drawn & Quarterly)
Jeffrey Brown, Bighead (Top Shelf Productions)
Roger Langridge, Fred The Clown (Fantagraphics)
Seth, Clyde Fans Book 1 (Drawn & Quarterly)
Craig Thompson, Carnet de Voyage (Top Shelf Productions)

Outstanding Anthology or Collection
Above & Below: Two Tales Of The American Frontier by James Sturm (Drawn & Quarterly)
Dead Herring Comics edited by Actus (Actus Independent Comics)
Diary Of A Mosquito Abatement Man by John Porcellino (La Mano)
Fred The Clown by Roger Langridge (Fantagraphics)
Hutch Owen: Unmarketable by Tom Hart (Top Shelf Productions)

Outstanding Graphic Novel
Bighead by Jeffrey Brown (Top Shelf Productions)
Carnet de Voyage by Craig Thompson (Top Shelf Productions)
Cinema Panopticum by Thomas Ott (L’Association, Fantagraphics)
Persepolis 2: The Story Of A Return by Marjane Satrapi (Pantheon)
Why Are You Doing This? by Jason (Fantagraphics)

Outstanding Story
Dogs and Water by Anders Nilsen (Drawn & Quarterly)
“Dumb Solitaire” by Gilbert Hernandez, Love and Rockets #11 & #13 (Fantagraphics)
“Homme De Le Bois” by David Collier, The Frank Ritza Papers (Drawn & Quarterly)
The Legend of Wild Man Fischer by Dennis Eichorn & JR Williams (Top Shelf Productions)
“Onion Jack” by Joel Priddy, Superior Showcase #0 (AdHouse Books)

Promising New Talent
Joshua W. Cotter, Skyscrapers Of The Midwest (AdHouse Books)
Rebecca Dart, RabbitHead (Alternative Comics)
Vanessa Davis, Spaniel Rage (Buenaventura Press)
Andy Runton, Owly (Top Shelf Productions)
Karl Stevens, Guilty (Karl Stevens Publishing)

Outstanding Series
Bipolar by Tomer Hanuka, Asaf Hanuka & Etgar Keret (Alternative Comics)
Finder by Carla Speed McNeil (Lightspeed Press)
Deadpan by David Heatley (Self-published)
Love and Rockets Vol II by Jamie Hernandez & Gilbert Hernandez (Fantagraphics)
Skyscrapers Of The Midwest by Joshua W. Cotter (AdHouse Books)

Outstanding Comic
Dogs and Water by Anders Nilsen (Drawn & Quarterly)
Love & Rockets #12 by Jamie Hernandez & Gilbert Hernandez (Fantagraphics)
Love & Rockets #13 by Jamie Hernandez & Gilbert Hernandez (Fantagraphics)
Or Else #1 by Kevin Huizenga (Drawn & Quarterly)
Worn Tuff Elbow #1 by Marc Bell (Fantagraphics)

Outstanding Minicomic
Couch Tag #2 by Jesse Reklaw (Self-published)
Dance by John Hankiewicz (Self-published)
Monday by Andy Hartzell (Self-published)
Ouija Interview #3 by Sarah Becan (Self-published
Phase 7 by Alec Longstreth (Self-published)

Outstanding Online Comic
Ballad by deadmouse
Copper by Kazu Kibuishi
Dicebox by Jenn Manley Lee
Superslackers by Steven Manale
The Perry Bible Fellowship by Nicholas Gurewitch

Outstanding Debut Award
676 apparitions of Killoffer, Killoffer, Typocrat Press
Action Philosphers: Self Help For Stupid Ugly Losers #1, Ryan Dunlavy & Fred Van Lente
American Music: A-Z by Ben Towle
Big Fat Whale’s Sea Anomie by Brian McFadden
Conversations #2 by James Kochalka & Jeffrey Brown (Top Shelf Productions)
The Dada Alphabet, An Absurdist’s Primer by Freese, Milloway & Wood
Dr. Dremo Vol 1 by DC Conspiracy
House of Twelve’s Rashomon by Cheese Hasselberger (House of Twelve)
Matriculated by Phillip Chan (Digital Pimp Productions)
Merde by Steve Ahlquist, Chris Reilly & Ben Towle
Owly Vol 3 by Andy Runton (Top Shelf Productions)
Pale Fire by MK Reed
Strange Detective Tales: Dead Love #2 by Jesse Bausch & Jim Callahan (Oddgod Press)
Stupid & Unkind by Robin Enrico
Superf*ckers #2 by James Kochalka (Top Shelf Productions)
The Surrogates #2 by Robert Venditti & Brett Weldele (Top Shelf Productions)
True Porn Vol 2 edited by Robyn Chapman & Kelli Nelson (Alternative Comics)
Will You Still Love Me If I Wet The Bed? by Liz Prince (Top Shelf Productions)
Zed: Setting The Scene by Duane M. Abe (Corkey Comics)
Ignatz 2005 Jury Panel
Jennifer Daydreamer
Shaenon Garrity
James Kochalka
Jeff Parker
Dan Zettwoch