• Outstanding Artist:
    Jason Little, Shutterbug Follies (Doubleday Graphic Novels)
  • Outstanding Graphic Novel or Collection:
    Three Fingers, Rich Koslowski (Top Shelf Productions)
  • Outstanding Story:
    Fleep, Jason Shiga (Sparkplug Comic Books)
  • Promising New Talent:
    Derek Kirk Kim, Same Difference and Other Stories (self-published)
  • Outstanding Series:
    Black Hole, Charles Burns (Fantagraphics Books)
  • Outstanding Comic:
    Rubber Necker #2, Nick Bertozzi (Alternative Comics)
  • Outstanding Minicomic:
    I Am Going to Be Small, Jeffrey Brown
  • Outstanding Online Comic:
    American Elf, James Kochalka, www.americanelf.com
  • Outstanding Debut Comic:
    Studygroup12 #3, edited by Zack Soto

2003 Ignatz Award Nominees

The Ignatz is a festival prize awarded at SPX to recognize outstanding achievement in comics and cartooning. A panel of cartoonists developed the ballot listed below, which was then voted on by SPX attendees at SPX 2003. Recipients were announced at the Ignatz Awards on Sunday, September 7th, 2003.

Outstanding Artist:

  • Rene√© French, Rosetta (Alternative Comics), Tinka (Atheneum)
  • Dean Haspiel, Aim to Dazzle (Alternative Comics)
  • Jason Little, Shutterbug Follies (Doubleday Graphic Novels)
  • Lorenzo Mattotti, Dr. Jekyll & Mr. Hyde (NBM)
  • Scott Mills, My Own Little Empire (AdHouse Books), Space Devil (ModernTales.com)

Outstanding Graphic Novel or Collection:

  • Beg The Question, Bob Fingerman (Fantagraphics Books)
  • Epileptic, David B (L’Association)
  • The Frank Book, Jim Woodring (Fantagraphics Books)
  • Nightmare Alley, Spain Rodriguez & William Lindsay Gresham (Fantagraphics Books)
  • Three Fingers, Rich Koslowski (Top Shelf Productions)

Outstanding Story:

  • “30,000 Hours to Kill”, Love & Rockets #6, Gilbert Hernandez (Fantagraphics Books)
  • Black Hole #10, Charles Burns (Fantagraphics Books)
  • Fleep, Jason Shiga (Sparkplug Comic Books)
  • “Hipman”, Mystic Funnies #3, R. Crumb (Fantagraphics Books)
  • Untitled second story, Sshhhh!, Jason (Fantagraphics Books)

Promising New Talent:

  • Marc Bell, Rosetta (Alternative Comics), Shrimpy & Paul (Highwater Books)
  • Ray Friesen, RQW (Don’t Eat Any Bugs Comics)
  • John Hankiewicz, Tepid, Eleanor E. Is Home (self-published)
  • Derek Kirk Kim, Same Difference and Other Stories (self-published)
  • Raina Telgemeier, Take Out (self-published)

Outstanding Series:

  • Black Hole, Charles Burns (Fantagraphics Books)
  • Fred the Clown, Roger Langridge (Hotel Fred Press)
  • Fuzz & Pluck in Splitsville, Ted Stearn (Fantagraphics Books)
  • Patty Cake, Scott Roberts (Slave Labor Graphics)
  • Strangehaven, Gary Spencer Millidge (Abiogenesis Press)

Outstanding Comic:

  • Aprendiz Book 1, Adam Suerte (self-published)
  • Black Hole #10, Charles Burns (Fantagraphics Books)
  • Collier’s Vol. 2 #2 by David Collier (Drawn & Quarterly)
  • Rubber Necker #2, Nick Bertozzi (Alternative Comics)
  • Urban Hipster #2, David Lasky & Greg Stump (Alternative Comics)

Outstanding Minicomic:

  • I Am Going to Be Small, Jeffrey Brown
  • Josh Comics, Josh Sullivan
  • Lo-Horse #1, David Lasky and Jesse Reklaw
  • Take Out, Raina Telgemeier
  • That Thing You Fall Into, Diana Tamblyn

Outstanding Online Comic:

THE 2003 IGNATZ AWARDS JURY

  • Pam Bliss
  • Ariel Bordeaux
  • David Hahn
  • Batton Lash
  • Matt Madden