• Outstanding Artist
    Dave Sim, Cerebus, Aardvark-Vanaheim
  • Outstanding Graphic Novel or Collection
    Ghost World, Dan Clowes, Fantagraphics
  • Outstanding Story
    Ghost World, Dan Clowes, serialized in Eightball, Fantagraphics
  • Promising New Talent
    Carla Speed McNeil, Finder, Lightspeed Press
  • Outstanding Series
    Acme Novelty Library, Chris Ware, Fantagraphics
  • Outstanding Comic
    Acme Novelty Library #9, Chris Ware, Fantagraphics
  • Outstanding Minicomic
    Amy Unbounded, Rachel Hartman

1998 Ignatz Award Nominees

The Ignatz is a festival prize awarded at The EXPO to recognize outstanding achievement in comics and cartooning. A panel of five cartoonists developed the ballot listed below, which was voted on by Expo attendees. Recipients were announced at the Ignatz Awards Banquet Saturday, September 26, 1998.


  • Michael Cohen
  • Tom Devlin
  • Tom Hart
  • Marc Hempel
  • Dylan Horrocks

Outstanding Artist

  • Joe Chiappetta (Silly Daddy, self-published)
  • Nick Craine (Portrait of a Thousand Punks: Hard Core Logo, House of Anansi Press Ltd.)
  • Gilbert Hernandez (Luba, Fantagraphics Books)
  • Jaime Hernandez (Penny Century, Fantagraphics)
  • Dave Sim (Cerebus, Aardvark-Vanaheim)

Promising New Talent

  • Tara Jenkins (Galaxion, Helikon Press)
  • Matt Madden (Black Candy, Black Eye Books)
  • Carla “Speed” McNeil (Finder, Lightspeed Press)
  • Ron Rege (Skibber Bee Bye, self-published)
  • Chris Oliveros (The Envelope Manufacturer, Drawn & Quarterly)

Outstanding Story

  • “Ghost World” by Dan Clowes, serialized in Eightball (Fantagraphics)
  • “Jimmy Corrigan” by Chris Ware, serialized in Acme Novelty Library (Fantagraphics)
  • “Letters from Venus” by Gilbert Hernandez, serialized in New Love (Fantagraphics)
  • “New York City Diary” by Julie Doucet, serialized in Dirty Plotte (Drawn & Quarterly)
  • “Soba” by Joe Sacco, from Stories From Bosnia (Drawn & Quarterly)

Outstanding Series

  • Acme Novelty Library by Chris Ware (Fantagraphics)
  • Eightball by Dan Clowes (Fantagraphics)
  • Nowhere by Debbie Drechsler (Drawn & Quarterly)
  • Silly Daddy by Joe Chiappetta (self-published)
  • Yikes! by Steve Weissman (Alternative Press)

Outstanding Comic

  • Acme Novelty Library #9 by Chris Ware (Fantagraphics)
  • Coventry #1 by Bill Willingham (Fantagraphics)
  • Eightball #19 by Dan Clowes (Fantagraphics)
  • Nowhere #3 by Debbie Drechsler (Drawn & Quarterly)
  • Stories From Bosnia #1: Soba by Joe Sacco (Drawn & Quarterly)

Outstanding Minicomic

  • Amy Unbounded by Rachel Hartman
  • Bathroom Girls by Yvonne Mojica
  • King Cat Comics by John Porcellino
  • Magic Boy Does Laundry by James Kochalka
  • Oaf by Matt Brinkman

Outstanding Graphic Novel or Collection

  • Views of the Warehouse District by Martin tom Drieck (Westhampton House)
  • Frank vol. 2 by Jim Woodring (Fantagraphics)
  • Ghost World by Dan Clowes (Fantagraphics)
  • The Little Man by Chester Brown (Drawn & Quarterly)
  • Titanic Tales edited by Mark Wheatley (Insight Studios)